Tatlı Tarifleri

Türk mutfağının en zengin olduğu konulardan biri kuşkusuz tatlılardır. Sütlüsü, şerbetlisi, meyvelisi derken tatlı çeşitleri uzar gider. Her türlü misafirlikte mutlaka evin menüsünde bulunan lezzetlerden biridir. Yemekten sonra genelde hafif tatlı tarifleri tercih edilir. Şerbetli tatlılar ise diğer tatlılara nazaran biraz daha ağırdır. Toz şeker ve sudan ibaret olan şerbet basit gibi gözükse de, kimi zaman tatlının güzelliğini taçlandıran bir son dokunuş halini alır. Şerbetli tatlılar genelde kolay tatlılar sınıfına sokulmaz. Fakat her tarif gibi bunun da püf noktası malzemelere ve açıklamaya harfi harfine uymaktır. En önemli kurallardan biri tatlının sıcak şerbetin ise soğuk olmasına dikkat etmektir. Bunların yanında el becerisi gerektiren tatlı çeşitleri de vardır. Ama bunları yaptıkça kendinizi geliştirirsiniz. Basit tatlı tarifleri ise ne sizi çok uğraştırır ne de lezzetinden ödün verir.

Siz de en özel günler ve davetler için nefis tatlı tarifleri ya da aniden gelen tatlı krizlerini bastırmak için pratik tatlılar hazırlayabilirsiniz. Pratik tatlı tarifleri genelde en fazla üç ya da dört malzemeyle hazırlanan tatlılardır. Sıradan tatlardan sıkılanlar ve hep farklı lezzetler arayanlar ise değişik tatlı tarifleri yapabilirler. Kolay tatlı tariflerini dilerseniz çocuklarınızla mutfakta zaman geçirmek için kullanabilirsiniz. Böylelikle hem el becerilerini geliştirebilir, hem de sıfırdan bir şey yaratmayı öğretmiş olursunuz.

Bir bayram ve anneanne klasiği cevizli baklava tarifi, değişmez bir sokak lezzeti lokma tarifi, “yemeğiyle yetinmem bir de tatlısını yaparım” diyenlere ıspanaklı kek tarifi, en lezzetli diyet puding olmaya aday chia tohumlu puding tarifi, tatlıda yoğun çikolata arayanlara çikolatalı sufle tarifi, her çocuğun sevgilisi krem şokola tarifi, İtalyanların parmak ısırtan güzeli tiramisu tarifi, canı tatlı çekip yapmaya üşenenlere milföylü ve reçelli tatlı tarifi, Balkanlardan gelip hayatımıza giren trileçe tarifi, sütlü tatlıların efendisi kazandibi tarifi, Balıkesir’in ünü ülke sınırlarını aşmış höşmerim tatlısı tarifi, üzerine kondurulan kuruyemişle bir başka güzelleşen şekerpare tarifi, kahvaltıda tatlı arayanlara çeşit çeşit reçel tarifleri gibi sayısız çeşitle en güzel tatlı tarifleri sizi bekliyor.
Daha Fazla..